Poslední update 15. 12. 2016

O knize

Jde o to, aby o něco šlo
Typograf Oldřich Hlavsa

Barbora Toman Tylováed.

Publikace poprvé souhrnně představuje obsáhlou grafickou tvorbu autora, jehož dílo tvoří důležitou kapitolu v dějinách českého grafického designu druhé poloviny 20. století. Ve své tvorbě se Oldřich Hlavsa (1909—1995) soustředil především na typografické řešení knihy. Množstvím upravených titulů, jejichž počet se blíží dvěma tisícům, výrazně formoval pohled na stavbu, funkci a účel knihy. Je pokračovatelem české avantgardy, díla Karla Teigeho a Ladislava Sutnara, ale složky konstrukční a funkční dostávají v jeho typografické práci nový význam.

Do dějin grafického designu se nesmazatelně zapsal svými čtyřmi publikacemi o písmu, ilustraci a knize. V roce 1957 vyšla Typografická písma latinková, která dostala o tři roky později i anglickou mutaci A Book of Type and Design, později následují tři svazky Typographie (1976, 1981 a 1986). Oldřich Hlavsa byl členem řady mezinárodních institucí a komisí pro užitou grafiku, aktivně se účastnil práce různých mezinárodních porot v oboru knižní kultury a typografie, vystavoval doma i v zahraničí. Kvalita jeho práce byla opakovaně ohodnocena mnoha domácími i mezinárodními oceněními (dlouhá léta se např. umisťoval na čelných místech v soutěži o nejkrásnější československou knihu a v roce 1991 mu byla udělena prestižní Gutenbergova cena města Lipska jako uznání za celoživotní vynikající práci v oboru knižního umění).

Rozsáhlou monografii otevírají studie Barbory Toman Tylové, Jana Rouse a Ivy Knoblochové, navazující obrazová část uvádí zásadní mezníky Hlavsova průkopnického a umělecky jedinečného díla, které je v relativní úplnosti představeno v bibliografii Hlavsovy knižní a časopisecké tvorby. Publikaci doplňuje výbor z Hlavsových teoretických statí, rozhovorů, ohlasů jeho díla a Hlavsovy korespondence s významnými českými i zahraničními osobnostmi grafického designu 20. století (L. Sutnar, A. Frutiger, H. Zapf).

Barbora Toman Tylová je také autorkou grafické úpravy publikace.

Vydává nakladatelství Akropolis ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze za velkorysé podpory hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, společností Fedrigoni a tiskárny Typodesign.

Aktuality

Nominace na Czech Grand Design 2015

Nominace na Czech grand design 2015

Barbora Toman Tylová je za grafickou úpravu Hlavsovi monografie v širších nominacích na ceny Czech grand design 2015 v kategorii grafický designér. „Nominaci za rok 2015 obdrželo celkem 134 projektů a autorů. Svědčí to o vysoké úrovni české designérské scény.“ říká Jana Zielinski, Více členka přípravného výboru Cen Czech Grand Design a ředitelka Designbloku.
Pro více info klikněte zde Méně

Hlavsa v časopise Forbes

Hlavsa v časopise Forbes

V březnovém čísle časopisu Forbes 2016 vyšel text s názvem Česká krása (aut. Michael Mareš, Dominika Bártová, Kristýna Greplová). Jeho autoři vybrali „šest věcí a jejich tvůrců, aby ukázali, že i u nás vzniká něco, co svým designem vyčnívá ve světovém měřítku.“ Děkujeme, že jste design Hlavsovy monografie zařadili do tak pěkného a silného výběru!

Zlato z Top Fedrigoni Awards 2016

A zase máme radost! Hlavsova monografie opět sklidila úspěch! Z letošního soutěžního klání papírenské firmy Fedrigoni Top Awards 2016 si v kategorii „knihy“ odnesla zlatou medaili. Slavnostní ceremoniál proběhl v Design museu v Barceloně ve Španělsku, kde byly vítězné práce Více i vystaveny pod názvem Excellence in paper.
Již deset let pořádá společnost Fedrigoni vlastní soutěž v kategoriích knihy, vizuální identita, etikety, obalový design a HP Indigo digitální tisk, kam designéři a typografové mohou přihlásit svou práci realizovanou na Fedrigoni papírech. V Hlavsově publikaci jsme použili dva typy papírů, a to Freelife Vellum White 140 g/m² a Woodstock Grigio 120 g/m².
O výročních cenách 2016 řekl Chiara Medioli, marketingový ředitel společnosti Fedrigoni: „V letošním roce naše soutěž dosáhla nového milníku s více než tisíci příspěvky z celého světa, a to od velkých mezinárodních značek až po malé místní společnosti.“
Společnost Fedrigoni je jednou z předních mezinárodních firem v oblasti výroby a prodeje různých druhů papíru. V Itálii a Evropě vede, pokud jde o celkový obrat ve výrobě a marketingu speciálních papírů pro grafické aplikace.
My děkujeme firmě Fedrigoni za krásnou cenu i jejich velkorysou podporu, díky níž mohla být Hlavsova monografie vytištěna na těchto překrásných a luxusních papírech, protože papír je fyzickým tělem knihy, jedním z jejích základních stavebních prvků a jeho kvalita hraje zásadní roli pro celé vnímání objektu publikace, textu i reprodukcí. I zásluhou tak krásného materiálu mohla v plné síle vyznít Hlavsova práce i monografie jako celek.
Více informací zde Méně

Certificate of Excellence 2015 od TDC!

Certificate of Excellence 2015 od TDC!

TDC – Type Directors Club v New Yorku je přední mezinárodní organizace, která podporuje a upozorňuje na to nejlepší z dnešní typografie, a to jak v tištěné tak i digitální podobě. Uskupení TDC bylo založeno už v roce 1946 a dodnes patří mezi jedny z nejvíce respektovaných organizací Více v designové komunitě. Mezi ty nejprestižnější členy TDC patřil mimo jiné Aaron Burns, Herb Lubalin, Hermann Zapf a z Čech Oldřich Hlavsa.
Velice si vážíme, že Hlavsova monografie získala od TDC Certificate of Excellence 2015! Publikace „Jde o to, aby o něco šlo“ je tak zahrnuta do legendární ročenky Type Directors Club (První ročenka vyšla už v roce 1979) a bude také součástí 62. výstavy v New Yorku (TDC62). Hlavsova monografie bude dále zahrnuta do 8 výstav, které budou probíhat ve po celém světě: v USA, v Kanadě, Číně, Anglii, Francii, Německu, Japonsku, Polsku, Rusku, Jižní Koreji, Španělsku, Tchaj-wanu, Thajsku a Vietnamu.
Více o organizaci TDC si můžete přečíst zde
Koupit si třicátou sedmou ročenku TDC 2015 můžete v tomto odkazu Méně

Nominace na cenu Magnesia litera

Nominace na cenu Magnesia litera

„Písmo všude, kam se podíváš“ aneb naše publikace o Hlavsovi se probojovala do nejužšího soutěžního klání Magnesia litera v kategorii nakladatelský čin. Moc děkujeme!

Nominační video ke shlednutí zde

Nominační znělka ke shlédnutí zde

Výhra na Nejkrásnější české knize 2015

Výhra na Nejkrásnější české knihy 2015

Soutěž o Nejkrásnější české knihy má u nás více než padesátiletou tradici. Oldřich Hlavsa v ní získal mnohá ocenění, stejně jako stál i sám v roli porotce. Letos, stejně jako loňského roku, hostil vyhlášení výsledků Nejkrásnější české knihy letohrádek Hvězda na Bílé hoře. Autory ideové Více a designové koncepce byli letos Kateřina Šedá a Adam Macháček.
Porota ohodnotila výtvarnou monografii Jde o to, aby o něco šlo třikrát, a to cenou TypodesignClubu a cenou Vojtěcha Preissiga za grafickou úpravu a cenou svazu Polygrafických podnikatelů pro tiskárnu Typodesign. Děkujeme!
K soutěžnímu klání doporučujeme text Karla Halouna Méně

Zlato na Ed Awards!

Zlato na Ed Awards!

Od roku 2007 se potkávají přední osobnosti současného grafickém designu a typografie, vydavatelé, novináři, redaktoři, akademici, aby společně vytvořili porotu prestižní soutěže Ed Awards—Evropské ceny za design. Společně pak hodnotí a uznávají nejlepší příklady Více komunikačního designu v Evropě od účastníků celého kontinentu.
Každoročně se pak v jiném městě koná Festival evropských ocenění a ceremonie cen. Tato událost je všeobecně uznávána jako jedna z nejdůležitějších v oblasti komunikačního designu. Je to mimo jiné ideální příležitost, jak propojit lidi se společným smýšlením a zájmy, aby se vzájemně poznali a inspirovali.
21. 5. 2016 proběhlo v Musik und Theater (MuTh) ve Vídni slavnostní vyhlášení vítězů devátého ročníku tohoto designového klání. A my máme vážně obrovskou radost, že Hlavsova monografie získala v tak obrovské a skvělé konkurenci zlato v kategorii za umělecký katalog! Veliké díky porotě Ed Awards za cenu i opravdu nádherný večer! Méně

PechaKucha Night Prague

PechaKucha Night Prague

15. 6. 2016 jsme na pražské Pecha Kucha Night Prague v kině Aero jsme ukázali vznik Hlavsovy monografie z trochu jiné stránky. Na záznam vystoupení a počáteční téměř infarkt z trémy Barbory Toman Tylové ze 49. ročníku se můžete podívat zde.

Hlavsova monografie jako dárek

Hlavsova monografie jako dárek

Grain edit je americký kalifornský blog zaměřený na design od padesátých let až po součanost. Tým Dave Cuzner (zakladatel a senior editor), Ethan Davis (editor), Grace Danico (redaktor) přinášejí informace a inspiraci pro všechny, koho zajímá design. Letos mezi jinými tituly doporučuje Více Grain edit blog jako vánoční dárek publikaci Jde o to, aby o něco. Zaujalo nás a potěšilo, že si Hlavsovy monografii všimli a takto ji ocenili. http://www.grainedit.com/2016/12/10/2016-holiday-gift-guide-books/ Méně

Nominace na Magnesia Litera 2016!

Magnesia Litera 2016

„Jde o to aby o něco šlo, typograf Oldřich Hlavsa“ nominována na Magnesia Litera 2016!

http://www.magnesia-litera.cz

Události v kultuře

Události v kultuře

Editorka a grafička Hlavsovy monografie Jde o to, aby o něco šloUdálostech v kultuře v čase 9:28.

Recenze iDNES.cz

Recenze iDNES.cz

Monografie je nutností pro každého, kdo to s grafikou myslí vážně. A příjemné počtení a pokoukání i pro všechny ostatní. Více

ČRo Slovo o designu

ČRo Vltava Slovo o designu

Typograf Oldřich Hlavsa — fascinující příběh československé knižní kultury. S Barborou Toman Tylovou listujeme v její monografii shrnující typografickou a grafickou tvorbu Oldřicha Hlavsy.

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3513960

Foto křest publikace

Křest publikace

Fotky z křestu monografie Jde o to, aby o něco šlo, typograf Oldřich Hlavsa si můžete prohlédnout zde.

Copyright Rasto Blasko.

Děkujeme všem, co přišli, za skvělý večer!

Křest publikace

Křest publikace

Po téměř pěti letech usilovné práce je to konečně tu! 8. 10. 2015 budeme v Café 1 ve Veletržním paláci od šesti hodin večer křtít první monografii Oldřicha Hlavsy Jde o to, aby o něco šlo, typograf Oldřich Hlavsa! Publikace má 600 stran, okolo 2 000 reprodukcí. Na křtu Vás kromě Více editorky projektu Barbory Toman Tylové, přivítají i všichni ostatní, kdo se na tvorbě publikace podíleli a těší se na Vaše ohlasy. Hlavsovu monografii slavnostně pokřtí PhDr. Pavla Pečinková. Knihu bude možné na akci také zakoupit. Přijďte, srdečně zveme, protože jde o to, aby se to oslavilo! Čtvrtek 8. 10. v 18 hodin v Café Jedna, Dukelských hrdinů 47, Praha 7. Méně

Tabook 2015

Tabook 2015

Předpremiérové uvedení monografie Oldřicha Hlavsy! Před slavnostním uvedením knihy v prvním říjnovém týdnu v Praze zveme zájemce o dílo Oldřicha Hlavsy na knižní festival Tabook do Tábora. Bude to vůbec první příležitosti zalistovat a zakoupit naši knihu. Hledejte u stánku Více nakladatelství Akropolis a Umprum. 1.—4. října, Tábor, Sýpka Kotnov více informací o akci na www.tabook.cz Méně

Prolistujte si

Kontakty a distribuce

Nakladatelé

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

náměstí Jana Palacha 80, 116 93 Praha 1
tel. +420 251 098 111, umprum.cz

Filip Tomáš — Akropolis

Horní náměstí 170/24, 746 01 Opava
5. května 1338/43, 140 00 Praha 4 — Nusle
tel. +420 222 360 991, e-mail: books@akropolis.info, akropolis.info

Distribuce

VŠUP

prodejna VŠUP — Galerie UM, nám. Jana Palacha 80, 116 93 Praha 1

Kosmas, s. r. o.

Lublaňská 693/34, 120 00 Praha 2
e-shop: www.kosmas.cz

ArtMap

Terronská 40, 160 00 Praha 6 — Bubeneč
e-mail: distribuce@artmap.cz
e-shop: www.artmap.cz

DesignBuy.cz/DesignCorporation s. r. o.

Naskové 3, 150 00 Praha 5
tel.: +420 728 619 995
e-shop: www.designbuy.cz

DOX Prague — Bendox Bookstore

Poupětova 1, 170 00 Praha 7
e-mail: bendoxbooks@gmail.com

Galerie Středočeského kraje (GASK)

Barborská 51—53, 284 01 Kutná Hora
tel. +420 725 377 433
e-mail: Pokladna-KH@gask.cz

Klub Za starou Prahu, o. s.

Mostecká 56/1, 118 00 Praha 1 — Malá Strana
e-shop: www.zastarouprahu.shop4you.cz

Moravská galerie v Brně

Husova 18, 662 26 Brno
e-shop: www.moravskagalerie.cz

NG Knihkupectví – Koenig Books

Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, 170 00 Praha 7
Út—Ne 10—18 h
www.ngprague.cz
tel. 224 301 238

PageFive

Veverkova 5, 170 00 Praha 7
www.pagefive.cz
tel. +420 777 847 048 / +420 777 183 257

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Ulice 17. Listopadu 2, 110 00 Praha 1
tel. +420 251 093 111
www.upm.cz

Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, s. r. o.

Kardinála Berana 1157/32, 301 00 Plzeň
e-shop: www.alescenek.cz

Sylva Macková Ediční oddělení

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze

nám. Jana Palacha 80, 116 93 Praha 1
tel. 251 098 121
mobil 739 304 051